Herre 11M forår

På grund af Covid-19 pandemien blev der ikke spillet turneringsfodbold i de ordinære rækker i foråret 2020. Alle kampe blev annulleret undtagen de kampe i helårsrækkerne, hvor et af holdene allerede i efteråret var udgået – her blev det ikke-udgåede hold tildelt 3 point og en 3-0 sejr. Stillingerne blev genberegnet ud fra reglen om at klubberne kun mødtes i enkeltopgør. Efter den nyberegnede stilling gennemførtes i alle helårsrækker – Københavnsserien, Serie 1 pulje 2, Serie 2 pulje 4, Serie 3 pulje 7, Serie 4 pulje 12 og Serie 5 pulje 17 – et oprykningsspil mellem de som nr. 1-4 placerede hold om 2 oprykningspladser, dog kun 1 fra Københavnsserien til Danmarksserien. Desuden et slutspil fordelt i 2 puljer – pulje 1 med deltagelse af nr. 5-9 i de nyberegnede stillinger og pulje 2 med deltagelse af nr. 10-14 i de nyberegnede stillinger om de endelige placeringer nr. 5-9 henholdsvis nr. 10 og nedefter. Nedrykning blev samtidig suspenderet. Alle oprykningsspil og slutspil blev afviklet som enkeltopgør mellem klubberne, der fik point og målscore fra efterårets kampe overført, således at alle hold startede med det kampantal og det antal point og den målscore, holdene havde opnået i efteråret 2019.

Det blev gjort frivilligt om man ønskede at deltage i afslutningsspillene med undtagelse af oprykningsspillene.

Københavnsserien 2019/20

1

Husum

26k

38-15

31p

2

Skjold

26k

26-19

25p

3

Rønne IK

26k

32-30

22p

4

B 1903 2

26k

43-27

21p

5

NB Bornholm

26k

24-19

21p

6

Fr Amager 2

26k

24-28

21p

7

HB

26k

25-21

20p

8

Græsrødderne

26k

28-30

19p

9

FB

26k

25-22

16p

10

Udfordringen

26k

23-20

16p

11

PI Fodbold

26k

22-24

14p

12

Kastrup

26k

23-41

14p

13

Hvidovre 2

26k

28-32

13p

14

KB 2

26k

16-49

5p

Oprykningsspil om 1 plads i efterårets Danmarksserien
1 Husum           16 k 43-22 32 p
2 Skjold             16 k 33-23 32 p
3 B 1903 2         16 k 57-33 27 p
4 Rønne IK        16 k 35-42 25 p

Slutspil Københavnsserien pulje 1

5 Fr. Amager                17 k 38-30 33 p
6 NB Bornholm             17 k 33-22 30 p -
7 HB                             17 k 31-34 23 p -
8 Græsrødderne           17 k 31-41 22 p -
9 FB                              17 k 30-30 19 p

Slutspil Københavnsserien pulje 2 (PI Fodbold og Udfordringen ønskede ikke at deltage)

10 Hvidovre 2  15 k 35-35 16 p
11 Kastrup        15 k 23-43 14 p
12 KB 2             15 k 17-52 8 p

PI Fodbold slutter som nr. 14, Udfordringen som nr. 13

Serie 1 pulje 2 2019/20

1

Vigerslev

26k

39-19

29p

2

Dragør

26k

30-14

29p

3

Viktoria

26k

24-18

22p

4

Jægersborg

26k

33-29

22p

5

CBS Sport

26k

32-27

21p

6

Bispebjerg

26k

27-24

20p

7

Sundby

26k

27-35

18p

8

Østerbro IF

26k

32-31

17p

9

IF Føroyar

26k

23-24

17p

10

FK Prespa

26k

27-28

15p

11

CSC

26k

27-33

14p

12

Fix

26k

15-27

12p

13

Hellas

26k

25-31

10p

14

Frederiksholm Sydhavnen

26k

21-42

8p

Oprykningsspil om 2 pladser i efterårets Københavnsserie
1 Vigerslev       16 k 45-23 35 p
2 Dragør           16 k 39-19 33 p
3 Viktoria          16 k 32-21 29 p
4 Jægersborg   16 k 34-41 22 p -

Slutspil Serie 1 pulje 1 (Føroyar ønskede ikke at deltage)
5 Bispebjerg    16 k 34-28 27 p
6 Sundby         16 k 37-38 25 p
7 CBS Sport    16 k 37-35 24 p
8 Østerbro       16 k 33-39 17 p -
Føroyar slutter som nr. 9

Slutspil Serie 1 pulje 2 (FIX ønskede ikke at deltage)
10 CSC                                     16 k 38-39 20 p
11Hellas                                    16 k 35-36 17 p
12 Prespa                                 16 k 28-37 16 p -
13 Fr.HolmSydhavn                  16 k 28-51 12 p
FIX slutter som nr. 14

Serie 2 pulje 4 2019/20

1

Rødovre

26k

45-14

33p

2

ØKF

26k

40-12

32p

3

FC Nyhavn

26k

38-24

28p

4

Nørrebro United

26k

45-21

26p

5

Nørrebro FF

26k

30-17

23p

6

VLI

26k

41-33

18p

7

FC Randoms

26k

27-41

18p

8

KFB

26k

28-30

15p

9

Stefan

26k

20-35

13p

10

Amager FF

26k

18-34

13p

11

FK6K

26k

21-34

13p -

12

Sunred Beach FC

26k

12-29

12p

13

Sønderbro Fight

26k

32-42

11p

14

CIK

26k

17-48

7p

Oprykningsspil om 2 pladser i efterårets Serie 1 pulje 2
1 Rødovre        16 k 54-15 42 p
2 ØKF               16 k 44-17 34p
3 Nyhavn          16 k 44-31 32p
4 Nørrebro U    16 k 47-29 27 p

Slutspil Serie 2 pulje 1
5 Nørrebro FF  17 k 43-26 31 p
6 Randoms       17 k 37-50 24 p -
7 KFB               17 k 36-36 22 p
8 VLI                 17 k 50-46 21 p
9 Stefan            17 k 27-45 17 p

Slutspil Serie 2 pulje 2 (Sønderbro Fight ønskede ikke at deltage)
10 Fk6K                16 k 31-39 20 p
11 Sunred Beach  16 k 19-32 18 p
12 Amager FF       16 k 23-51 14 p
13 CIK                   16 k 26-53 10 p -
Sønderbro Fight slutter som nr. 14

Serie 3 pulje 7 2019/20

1

B1960

26k

57-13

36p

2

FC Nordhavn

26k

40-20

25p

3

FC Ludo

26k

33-26

24p

4

Heimdal

26k

32-23

22p

5

FC Culpa

26k

41-30

21p

6

SC Amager

26k

31-25

21p

7

Vestia

26k

28-27

21p

8

Valby

26k

39-27

20p

9

Copenhagen Calcio

26k

29-33

17p

10

Nøddealliancen

26k

15-32

15p -

11

SSB

26k

19-50

13p

12

Amalie

26k

24-34

12p -

13

Pioneren

26k

24-47

10p

14

Hekla

26k

15-40

6p

Oprykningsspil om 2 pladser i efterårets Serie 2 pulje 4
1 B 1960             16 k 65-14 45 p
2 Nordhavn         16 k 45-26 28 p
3 Ludo                 16 k 36-33 27 p
4 Heimdal            16 k 39-32 25 p

Slutspil Serie 3 pulje 1 (Vestia ønskede ikke at deltage)
5 Culpa              16 k 49-36 28 p
6 Valby               16 k 45-39 27 p
7 SC Amager     16 k 35-20 24 p
8 Cop. Calcio     16 k 32-41 17 p
Vestia slutter som nr. 9

Slutspil Serie 3 pulje 2
10 Nøddealliancen                     17 k 27-38 24 p -
11 Amalie                                    17 k 35-38 21 p -                         
12 Pioneren                                17 k 33-51 17 p
13 SSB                                        17 k 24-70 13 p
14 Hekla                                      17 k 22-50 10 p

Serie 4 pulje 12 2019/20

1

FC Sunshine

26k

60-15

37p

2

F.C. Babylon

26k

52-27

34p

3

Uganda Danish Cranes

26k

39-15

31p

4

NFC

26k

46-23

29p

5

FC ESPM

26k

51-36

27p

6

Egedal Boldklub

26k

42-19

25p

7

Olympia

26k

30-20

23p

8

Copenfalster FF

26k

38-31

23p

9

FC Ryparken

26k

37-27

22p

10

Real l' Hôpital

26k

20-36

16p -

11

Rikken FC

26k

38-52

13p

12

Olympiakos København

26k

23-43

13p

13

Sommersol

26k

16-59

4p

14

RPIF

26k

9-98

2p udgået

RPIF skulle efter planen ekstraordinært overgå til Serie 5 pulje 17 i 2. halvår = 2020 forår. RPIF er derfor med i Serie 4 pulje 12 helårsstilling med fuldt kampantal, men også i Serie 5 pulje 17 med 13 kampe fra det forår, som ikke blev spillet (her noteres PRPIF for 3 point og 3-0 i målscore, da Arctos forinden er udgået).

Oprykningsspil om 2 pladser i efterårets Serie 3 pulje 7
1 Uganda Cranes                        16 k 45-16 37 p
2 Babylon                                     16 k 54-33 34 p
3 Sunshine                                   16 k 57-24 34 p -
4 NFC                                           16 k 50-28 32 p

Slutspil Serie 4 pulje 1
5 Egedal            17 k 52-33 34 p
6 ESPM             17 k 63-43 33 p
7 Olympia           17 k 35-29 26 p
8 Copenfalster    16 k 36-42 20 p
9 Ryparken         16 k 38-38 19 p
I kampen Copenfalster-Ryparken blev begge hold taberdømt og kampen indgår ikke i slutstillingen

Slutspil Serie 4 pulje 2 (Rikken ønskede ikke at deltage )
10 Real l’Hôpital         15 k 23-38 19 p -
11 Olympiakos            15 k 24-47 13 p
12 Sommersol             15 k 14-64 1 p
Rikken slutter som nr. 13

Serie 5 pulje 17 2019/2020

1

Hakoah

25k

63-14

36p

2

Pan Fodbold

25k

46-15

32p

3

FC Siv

25k

35-29

25p -

4

Hajduk SPuL

25k

42-19

24p

5

NV FK Herman

25k

32-24

23p -

6

Dankurd IF

25k

40-28

22p

7

Amandas Sønner

25k

34-35

22p

8

FC Silenus

25k

31-23

20p

9

Sporting 43

25k

28-48

15p

10

Copenhagen Celtic

25k

26-36

13p

11

Argon FK

25k

26-47

10p

12

Sundby KFUM

25k

14-48

8p

13

RPIF

13k

3-0

3p

14

Arctos

25k

20-74

9p udgået

Oprykningsspil om 2 pladser i efterårets Serie 4 pulje 12 (Siv deltog ikke, da de ikke var opryknings-berettiget på grund af udeblivelse fra en kamp i efteråret)

1 Hakoah          14 k 67-15 39 p
2 Pan Fodbold  14 k 46-20 32 p
3 Hajduk SPuL  14 k 40–24 21 p -
Siv slutter som nr. 4

Slutspil Serie 5 pulje 1
5 Silenus                           16 k 41-26 29 p
6 Dankurd                          16 k 51-30 28 p
7 NKV Herman                  16 k 34-38 23 p -
8 Amandas Sønner            16 k 34-42 22 p
9 Sporting 43                      16 k 29-55 15 p -

Slutspil Serie 5 pulje 2
10 Argon                              15 k 33-52 14 p
11 Cop. Celtic                       15 k 30-47 13 p
12 Sundby KFUM                  15 k 17-52 9 p
13 RPIF                                   3 k 4-7 3 p

RPIF skulle efter planen deltage i Serie 5 pulje 17 i foråret.