1961 til 1970
Her sker et skifte midtvejs fra Kvalifikationsrækken til nu at hedde Danmarksserien.
Række |
1961 |
1962 |
1963 |
1964 |
1965 |
Division I |
2KB 4B 1903 11Skovshoved |
4KB 6Brønshøj 9B 1903 |
3B 1903 7KB 10Brønshøj |
3KB 8B 93 9Frem 10B 1903 12Brønshøj |
3B 1903 4Frem 5Hvidovre 6KB 11B 93 |
Division II |
1Brønshøj 2AB 4Frem 5HIK 7B 93 12KFUM |
5Frem 7HIK 8B 93 10Skovshoved |
1Frem 2B 93 10Vanløse 11Skovshoved 12HIK |
1Hvidovre 11Vanløse |
6Brønshøj |
Division III |
3Fr Amager 5Vanløse 9Rødovre |
1Vanløse 8KFUM 10Rødovre 11Fr Amager |
1Hvidovre 11KFUM 12Rødovre |
3HIK 11Skovshoved |
1Vanløse 5Fr Amager 8HIK |
Kvali- fikations- turnering |
4Hvidovre 11Kastrup |
1Hvidovre 8Hero |
4FB 5Fr Amager |
1Fr Amager 4KFUM 6FB 7Rødovre 9Dalgas |
1KFUM 6Hero 9Skovshoved |
Række |
1966 |
1967 |
1968 |
1969 |
1970 |
Division I |
1Hvidovre 2Frem 3KB 8B 1903 |
2Frem 4Hvidovre 7KB 11B 1903 |
1KB 3Frem 8Hvidovre |
1B 1903 2KB 4Hvidovre 9Frem |
1B 1903 3Hvidovre 6Frem 7Brønshøj 10KB |
Division II |
3Brønshøj 9B 93 10Vanløse |
4B 93 9Brønshøj 10Vanløse |
1B 1903 3Brønshøj 4Vanløse 11B 93 |
2Brønshøj 10Vanløse |
11Fr Amager 12Vanlø |
Division III |
2KFUM 6FB 7Fr Amager 10HIK |
4FB 5Fr Amager 6KFUM 8HIK 12Rødovre |
2Fr Amager 4FB 5HIK 10Hero 12KFUM |
1Fr Amager 2HIK 4B 93 5Hero 8FB |
2B 93 5FB 8Hero 9Kastrup 10HIK |
Danmarks Serien
|
1Rødovre 2B 1903 3Hero 4Hvidovre 5Frem 6Husum 7Fr Valby 8Skovs 9Dalgas 1KB |
1Hero 2Hvidovre 4Frem 5B 1903 7Brønshøj 8Husum 9Fr Valby 10Dalgas 11Skovshoved 1KB |
2Rødovre 3Brønshøj 4Hvidovre 5Fr Amager 6Kastrup 7B 1903 8Dalgas 9Husum 10Fr Valby 1KB |
1Kastrup 2Rødovre 3B 1903 4Brønshøj 5Hvidovre 6Dalgas 7Skjold 8B 93 9Fr Amager 10Fr Valby 12Husum 3Frem 4KB 10KFUM |
1Brønshøj 2Hvidovre 3Skovshoved 4B 1903 5Rødovre 6Frem 7Fr Amager 8Dalgas 9B 93 10Fr Valby 12Skjold 3KFUM 5KB |
1961-1970 deltager vinderen af den bedste københavnske ynglingerække i en afsluttende cup-turnering mod de andre Lokalunioners tilsvarende ynglingevindere om det danske mesterskab i ynglingefodbold.
KBU-deltagerens resultater angivet.
År |
Hjemme |
Ude |
res |
61 |
Lyngby |
Fremad A |
1-0 |
62 |
KB |
Kolding |
6-3 |
|
Rønne |
KB |
2-5 |
|
KB |
Lyngby |
1-4 |
63 |
Slagelse |
AB |
1-4 |
|
AB |
Randers |
3-0 |
|
Odense KFUM |
AB |
0-2 |
64 |
Brønshøj |
B 1909 |
1-0 |
|
Brønshøj |
Esbjerg |
1-3 |
65 |
Frem |
Randers |
4-1 |
|
B 1909 |
Frem |
2-4 |
|
B 1901 |
Frem |
3-2 |
66 |
Rønne |
Frem |
1-5 |
|
Frem |
Nakskov |
10-1 |
|
ÅB |
Frem |
1-0 |
67 |
OB |
B 1903 |
1-4 |
|
AB |
B 1903 |
1-3 |
68 |
Svendborg |
KB |
0-2 |
|
KB |
Esbjerg |
4-3 |
69 |
AGF |
Fremad A |
2-0 |
70 |
B 1903 |
B 1913 |
2-1 |
|
AGF |
B 1903 |
0-2 |
|
B 1903 |
Holbæk |
8-3 |