1951 til 1960
Man beslutter at ændre turneringsåret fra at spille efterår/forår til i stedet at spille kalenderturnering ved årsskiftet 1957 til 1958.
Række |
1950/51 |
1951/52 |
1952/53 |
1953/54 |
1954/55 |
Division I |
1AB 5B 1903 6Frem 7B 93 10KB |
1AB 5Skovshoved 6B 93 7Frem 8B 1903 |
1KB 2Skovshoved 4AB 6B 93 8Frem 9B 1903 |
2KB 3AB 4Frem 5Skovshoved 8B 1903 10B 93 |
2AB 3Frem 4KB 8B 1903 9Skovshoved |
Division II |
1Skovs 2Fr Amager 4KFUM 10ØB |
1KB 4Fr Amager 5KFUM
|
6Fr Amager 7KFUM |
7KFUM 10Fr Amager |
4B 93 7HIK 8KFUM |
Division III |
2HIK 6Hvidovre 7Brønshøj |
6HIK 8Hvidovre 9Brønshøj 10ØB |
2HIK 6Vanløse 10Brønsh 11Hvidovre 12ØB |
1HIK 3Vanløse 9Brønshøj |
1Vanløse 2Fr Amager 6Brønshøj |
Kvali- fikations- turnering |
5Vanløse |
1Vanløse |
7Mariendal |
|
3Kastrup |
Række |
1955/56 |
1956/57 |
1958 |
1959 |
1960 |
Division I |
3AB 5Skovshoved 6B 1903 7Frem 9KB |
2AB 3Frem 4Skovshoved 5KB 10B 1903 |
2Frem 7KB 8AB 10Skovshoved 12KFUM |
2KB 7AB 8Frem 9Skovshoved 10B 1903 12B 93 |
2KB 9B 1903 10Skovshoved 11AB 12Frem |
Division II |
3B 93 6Vanløse 7HIK 8KFUM |
2KFUM 4Brønshøj 5B 93 7Vanløse 10HIK |
1B 1903 2B 93 4Brønshøj 11Vanløse |
4Brønshøj 10KFUM 12Fr Amager |
4Brønshøj 7KFUM 8B 93 11Rødovre |
Division III |
1Brønshøj 9Fr Amager |
6Fr Amager |
2Fr Amager 3HIK 4Rødovre |
1Rødovre 5HIK 7Vanløse |
2HIK 3Fr Amager 6Vanløse |
Kvali- fikations- turnering |
7B 1908 |
4Rødovre |
6FB |
4FB 6B 1908 |
3Kastrup 8FB |
1951-1960 deltager vinderen af den bedste københavnske ynglingerække i en afsluttende cup-turnering mod de andre Lokalunioners tilsvarende ynglingevindere om det danske mesterskab i ynglingefodbold. KBU-deltagerens resultater angivet.
År |
Hjemme |
Ude |
res |
51 |
AB |
B 1901 |
5-0 |
|
Køge |
AB |
2-1 |
52 |
Viking |
B 93 |
0-4 |
|
B 93 |
Køge |
3-2 |
|
AGF |
B 93 |
3-2 |
53 |
ikke afviklet |
|
|
54 |
B 1903 |
deltager, men ikke mester |
|
55 |
Helsingør |
KB |
3-1 |
56 |
Esbjerg |
Frem |
4-1 |
57 |
Frem |
AIA |
4-2 |
|
Frem |
BBU |
2-1 |
|
Frem |
B 1901 |
5-3 |
58 |
Frem |
Roskilde |
3-0 |
|
Frem |
Nakskov |
5-4 |
|
Frem |
B 1909 |
0-2 |
59 |
OB |
Brønshøj |
2-1 |
60 |
Frem |
B 1901 |
4-0 |
|
Rønne |
Frem |
0-5 |
|
Frem |
B 1909 |
2-0 |