Kronologisk oversigt

Klubber er angivet kronologisk efter stiftelsesår/dato. I navnet er den betegnelse, der er anvendt i kluboversigterne understreget – i tilfælde af at det er en forkortelse, som klubben er angivet under, er forkortelsen taget med og sat i parentes.

I tilfælde af, at vi ikke kender klubbens stiftelsesår er klubben medtaget under det år, hvor klubben første gang optræder i KBU/DBU Københavns turneringer – placeret øverst pågældende år, hvis klubben deltager i/fra forårshalvåret og efter 30. juni, hvis klubben først deltager pågældende år i/fra efterårshalvåret.

Skifter en klub navn undervejs er den nynavngivne placeret under året, hvor navneændringen er vedtaget – kender vi ikke datoen for navneændringen er klubben placeret øverst pågældende år, hvis klubben deltager i/fra forårshalvåret under det nye navn og efter 30. juni, hvis klubben først deltager pågældende år i/fra efterårshalvåret. Den nynavngivne klubs startår i KBU/DBU København er sat i parentes – det samme gælder slutåret hos KBU/DBU København for klubben med de tidligere navn.

For sammenlægninger af klubber er den nye fællesklub placeret under året, hvor sammenlægningen er vedtaget – kender vi ikke datoen for sammenlægningen er klubben placeret øverst pågældende år, hvis den deltager i/fra forårshalvåret under det nye navn og efter 30. juni, hvis klubben først deltager pågældende år i/fra efterårshalvåret. For de klubber, som den nye klub er sammenlagt af, gælder, at deres slutår i KBU/DBU København er sat i parentes.

For holdfællesskaber/overbygningshold med eget navn er denne placeret under året, hvor holdfællesskabet/overbygningsholdet indtræder i KBU/DBU Københavns turneringsrækker – øverst pågældende år, hvis det deltager i/fra forårshalvåret og efter 30. juni, hvis det først deltager pågældende år i/fra efterårshalvåret.

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1876

26. april

Kjøbenhavns Boldklub (KB)

1903 -

1886

17. juli

Boldklubben Frem

1903 -

1888

5. december

Boldklubben Dana

1906 – 1908

1889

26. februar

Akademisk Boldklub (AB)

1903 – 1965

1891

1. september

Østerbro Boldklub (ØB)

1903 – (1998)

1893

19. maj

Boldklubben af 1893 (B 93)

1903 -

1895

20. september

Boldklubben (Idrætsklubben) Urania

1903 – 1908

1896

7. august

Boldklubben Lydia

1903 – 1912

1899

1. maj

Boldklubben af 1899 (B 99)

1905 - 1906

1899

4. juni

Kristelig Forening for Unge Mænds Boldklub (KFUM)

1903 -

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1900

8. april

Boldklubben Sylvia

1921 – (1990)

1900

28. april

Boldklubben Apollo

1904 – 1909

1900

2. juni

Nordvestkvarterets Kristelige UF Boldklub (NKUB)

1906 – (1910)

1900

8. august

Boldklubben Olympia (Olympia nr. 1)

1903 – 1909

1900

10. december

Hellerup Idræts Klub (HIK)

1915 -

1901

1. juni

Frederiksberg Boldklub

1903

1902

 

Boldklubben Athenae

1903 – 1904

1903

2. juni

Boldklubben 1903 (B 1903)

1905 -

1903

12. juni

Hellerup Boldklub

1906 – 1909

1903

1. november

Boldklubben Velo (Velo nr. 1)

1906 – 1926

1904

9. juni

Idrætsforeningen Døvania

1994 -

1904

21. august

Boldklubben Fremad Valby

1920 -

1905

 

Boldklubben Tjalfe

1907 – 1910

 

 

Lucas Boldklub

1906 – 1907

 

 

Boldklubben Melchior

1906 – 1908

1907

 

Boldklubben Dania af 1907

1910 - 1915

1907

21. maj

Dragør Boldklub

1925 -

1908

24. maj

Boldklubben 1908 (B 1908)

1920 -

1909

9. juni

Skovshoved Idrætsforening

1929 -

1909

22. oktober

Boldklubben Viktoria af 1900

1910 -

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1910

 

Boldklubben Union

(1910) -

1910

10. juni

Boldklubben Fremad Amager

1920 -

1910

 

Boldklubben Castor

1910 – 1911

1910

17. november

Boldklubben Trekanten

1945 – (1970)

1911

 

Boldklubben Thor (Thor nr. 1)

1911 – 1913

1911

24. april

Boldklubben Borup

1918 – 1985

1911

 

Bankembedsmændenes Boldklub

1912 – 1917

1912

4. maj

Boldklubben 1912 (Valby Boldklub)

1920 – (1923)

1912

31. juli

Handelsstandens Boldklub (HB)

1913 -

1912

29. september

Frederiksberg Boldklub (FB)

1920 -

1913

4. maj

Boldklubben Funkis

1934 – (1941)

1913

13. juni

Idrætsforeningen Standard (Standard nr. 1)

1920 – (1946)

1914

12. december

Boldklubben Sporvejene (Sporvejene nr. 1)

1947 – 1970

1915

15. februar

Boldklubben Skjold

1934 -

1916

12. januar

Boldklubben NKU

1947 – (1950)

1916

6. august

Boldklubben Ydun

1922 – 1957

1917

 

Nielsen & Winther (N&W)

1917 – 1918

1918

 

Islands Brygge Idrætsforening (IBI)

1920 – (1921)

1918

 

København Studenteridræt – Køb. Universitet (KSI)

(2019) -

1919

3. april

Frederiksberg Idrætsforening (FIF)

1920 – 1922

1919

15. maj

Brønshøj Boldklub

1920 -

1919

27. juli

Boldklubben Hermes

1934 – (1940)

1919

25. august

Boldklubben Gefion

1920 – 1925

1919

september

Boldklubben Star (Star nr. 1)

1925 – 1929

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1920

 

Boldklubben Dan

1920 – 1922

 

 

Boldklubben Rosenborg

1920 – 1923

 

 

Boldklubben Svea

1920 – 1921

1920

 

Boldklubben Vigerslev af 1920 (Vigerslev nr. 1)

1925 – 1926

 

 

Boldklubben Virginia

1920 – 1923

1920

12. januar

Politiets Idrætsforening Fodbold (PI)

1945 -

1920

20. september

Boldklubben Fix Amager (FIX nr. 1)

1934 – 1939

 

 

Godthåb

1920 – 1921

1921

 

Christianshavns Boldklub (CB)

(1922) – (1932)

1921

1. juli

Vanløse Idrætsforening

1929 -

1921

21. august

Gentofte Vangede Idrætsforening (GVI)

1944 -

1921

1. oktober

Christianshavns Idræts Klub (CIK)

(1932) -

1922

17. juni

Husum Boldklub

1931 -

1922

30. juni

Boldklubben Sundby (Sundby nr. 1)

1943 – (1945)

1922

22. juli

Boldklubben Dalgas

1925 – (1999)

1922

1. august

Boldklubben Stefan (Stefan nr. 1)

1929 – (1935)

1923

5. juli

Boldklubben Mariendal

1925 – 1985

1924

 

Boldklubben Valby af 1912

(1924) -

1924

20. september

Boldklubben Fix (FIX nr. 2)

1990 -

1924

oktober

Nørrebros Boldklub

1934 – 1940

1924

12. oktober

Jødisk Idrætsforening Hakoah

1955 -

 

 

Boldklubben Stjernen

1925 – 1928

1925

 

Boldklubben Vebro

1941 – 2007

1925

21. juli

Boldklubben Ydun Amager

1927 – (1928)

1925

27. juli

Boldklubben Amager Kammeraterne

1930 – (1946)

1925

7. september

Kastrup Boldklub (Kastrup nr. 1)

1928 – 1933

1925

15. oktober

Hvidovre Idrætsforening

1934 -

1926

6. juni

Boldklubben Hekla

1934 -

1926

23. juni

Boldklubben Hellas

1935 -

1927

27. juli

Rødovre Idræts Club (Rødovre IC)

1941 – (1947)

1927

10. august

Boldklubben Zero

1945 - 1947

1928

1. juni

Boldklubben Olympia (Olympia nr. 2)

(1928) -

1928

20. august

Boldklubben Frederiksholm (Frederiksholm nr. 1)

1939 – (1951)

1929

1. marts

Veterinær- og Landbohøjskolens Idrætsforening (VLI)

1947 -

1929

29. juni

Boldklubben Blaagaard Kammeraterne

1932 – 1936

1929

 

Boldklubben Bella

1929 – (1931)

1929

9. august

Boldklubben Landbohøjskolen

1930 – 1935

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1931

10. april

Vigerslev Gymnastik Idrætsforening (Pioneren nr. 1)

1945 – (1967)

1931

21. august

Boldklubben Noria

1934 – 1937

1932

 

Torvebo Boldklub

1983 – (1990)

1932

14. januar

Boldklubben Posten (Posten nr. 1)

1941 – 1952

1932

12. maj

AIK Søborg

1940 – (1941)

1932

15. juli

Boldklubben Scott

1933 – 1935

1932

20. oktober

Boldklubben Astoria

1933 – 1938

1934

10. januar

Sønderbro Boldklub af 1925

1994 – (2000)

1935

 

Ryvang FC

(1935) – (1999)

1935

21. april

Tårnby Boldklub

1944 – (2008)

1937

 

Boldklubben Als

1941 – (1951)

 

 

Boldklubben Tria

1938 – 1956

1939

 

Boldklubben 1939 (B 39)

1940 – (1941)

1939

4. april

IF Føroyar

1995 -

1939

19. juni

AIK Frederiksholm

1967 – (1995)

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

 

 

Boldklubben Vigerslev (Vigerslev nr. 2)

1940 – 1941

1940

 

Boldklubben Heimdal

(1940) -

1940

 

Boldklubben Hero

(1941) – 1980

1941

24. marts

Kastrup Boldklub (Kastrup nr. 2)

(1941) -

1942

 

Boldklubben Velo (Velo nr. 2)

(1942) – 1977

1943

 

AIK 43

1944 – (1945)

1943

 

Boldklubben Damsø (Damsø nr. 1)

(1943) - 1947

1944

 

Sharri

1944 – 1996

1943

12. juni

Idrætsklubben Bispeparken

1944 – (1945)

1944

 

Bispebjerg Bold & Gymnastikforening (BBG)

(1945) – (1951)

1945

 

Sundby Boldklub (Sundby nr. 2)

(1945) -

1945

 

Sundby Vester Idrætsforening (Svif)

1948 – 1953

1945

21. oktober

Boldklubben Stefan (Stefan nr. 2)

1946 -

1946

 

Boldklubben Standard (Standard nr. 2)

(1946) – (1990)

1946

 

Boldklubben Vestia

1946 -

 

 

Boldklubben Kvik

1946 – 1952

1947

 

Boldklubben Thor (Thor nr. 2)

1990 - 1992

1948

 

Sømændenes Idrætsklub

1980 - (1981)

1949

 

Boldklubben Pharmacia

1949 – 1950

1949

3. marts

Boldklubben Rødovre

(1947) -

 

 

Boldklubben Fight

1949 – 1952

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1950

 

Boldklubben Stadion

1950 – (1968)

1950

19. januar

Boldklubben af 1950 (B 1950)

1959 – (2019)

1950

marts

Gammel Fix (Gl. FIX)

1986 – 1993

 

 

Boldklubben Star (Star nr. 2)

1951 – 1956

1951

2. juni

Bellahøj Idrætsforening

1962 – (1969)

1951

12. juni

Boldklubben Als Frederiksholm

1951 – (1960)

1951

2. november

Bispebjerg Boldklub

1952 -

1952

 

Boldklubben Chang Valby

1952 – 1956

1952

23. februar

Boldklubben Posten (Posten nr. 2)

1953 – 2011

1952

24. november

Boldklubben Syd-Vest

1972 – 1983

1956

3. marts

Vigerslev Boldklub af 1956 (Vigerslev nr. 3)

1959 -

 

 

Tandlæge Studerende Studenter Gymnastik (TSG)

1959

 

 

Valby KFUM Idærtsforening (VKI)

1959 – 1964

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1960

10. juni

Boldklubben 1960 (B 1960

1980 -

1961

 

Boldklubben Frederiksholm (Frederiksholm nr. 2)

(1961) – (1995)

1961

1. december

Folehavens Idrætsklub (Folehaven)

1962 – (1967)

1961

1. december

Vanløse FDF Boldklub

1962 – 1967

1962

10. februar

Boldklubben 62 (B 62)

2003 – 2015

1967

 

Boldklubben Pioneren (Pioneren nr. 2)

(1968) -

1967

8. december

Damsø Boldklub (Damsø nr. 2)

1971 – (1977)

1968

12. november

Jægersborg Boldklub

(1969) -

1969

 

Boldklubben Lejerbo Fortvænget (Lejerbo nr. 1)

1988 –(1989)

1969

 

Tingbjerg Idrætsforening

(1969) – (1973)

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1970

 

Boldklubben Sundby KFUM

(1971) -

1970

19. september

Amager Boldklub 70 (AB 70)

1972 – (2008)

1971

1. marts

Sport Italia

2009 – (2012)

1971

1. august

Fremad Forsing

2015 -

1972

 

Boldklubben 72 (B 72)

1975 – (1999)

 

 

Gentofte Klampenborg Idrætsforening (GKI)

1972 – 1972

 

 

Boldklubben SAS

1972 – 1974

1972

26. januar

FOX

2008 – 2011

1972

22. februar

Boldklubben FIX United

1973 – 1993

1972

20. oktober

Boldklub Slavija

1973 – 1986

1972

25. oktober

Boldklubben Sion

1973 – 1984

1974

 

Boldklubben Prespa

1977 -

1974

 

Nyboder Boldklub

1975 – 1976

 

 

Boldklubben Türkspor

1975 – 1977

1975

5. oktober

Grønjordskollegiet

2015 – 2016

1975

11. november

Boldklubben Alfa 75

1984 – (2005)

1977

 

Boldklubben Firkanten (Firkanten nr. 1)

1983 – (1986)

1977

 

Vardar

1993 – 1996

1977

 

Boldklubben VanløseKammerater Damsø(VK Damsø)

1978 – (2003)

1978

10. oktober

Studenter-Settlementets Boldklub (SSB)

2000 -

1979

1. oktober

Nanoq

2005 -

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

1980

 

Rugvejen Idrætsforening

1980

1980

14. februar

USG Q

2013 – (2020)

1980

1. December

Christianshavns Sports Club (CSC nr. 1)

1982 – (1995)

1981

27. juli

Gentofte Fodboldklub

1982 -

1982

1. april

Copenhagen Celtic FC (Cop. Celtic)

2001 -

1982

 

Sømændenes Idræts Klub (SIK) Fight

(1982) – (2000)

1982

1. oktober

Boldklubben Amalie

1983 -

 

 

Continental Fodboldklub

1983

1983

1. maj

Boldklubben Kurd

2016

 

 

Boldklubben Mosebo

1984 – 1990

1984

6. maj

Pan Idræt

2005 -

1985

11. november

Rikken FC

1989 -

 

 

Øen FC

1985 – 1986

 

 

Foreningen Besa

1986 – 1990

1986

 

Firkantens Boldklub (Firkanten nr. 2)

(1986) -

 

 

Golden FC

1986

1988

 

Boldklubben Kongeholdet

2000 – 2004

 

 

Boldklubben Marquis

1988 – 1990

1988

15. august

Dansk Røde Kors Tåsingegade (DRK Tåsingegade)

1994 – (1994)

1989

 

Boldklubben Lejerbo Amager (Lejerbo nr. 2)

(1990) – (1994)

1989

1. august

Nørrebro Boldklub (Nørrebro Bk)

2009 -

1989

12. oktober

Boldklubben Volvox

1990 -

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

 

 

Amagerland IF

1990 – 2003

1990

1. oktober

Kløvermarkens Forenede Boldklubber (KFB)

1991 -

1991

 

FC Young Boys

1998 - 2004

1992

1. juli

FC København (FCK)

1992 -

1992

 

Bosna 92

(1996) - 2010

 

 

Den Arabiske Union (Arabisk Union)

1993

 

 

FC United

1993

1993

10. September

FC Culpa

1996 -

1994

 

Christiania Sports Club (CSC nr. 2)

(1995) -

1994

 

FC Overskæringen

1995 – 2001

1994

16. oktober

FC Knoëdel

2011 -

 

 

Sporvejene Idrætsforening (Sporvejene nr. 2)

1995

 

 

FC Volkan

1995 – 1996

1995

 

Boldklubben AIK Frederiksholm

1996 – (2018)

1996

21. april

FC af 1997 (FC 97)

1998 – 2017

1996

1. maj

Boldklubben Jyden

2009 -

1996

18. maj

Bosnisk Kulturcenter

2020 -

1997

 

Gina Rovers

1998 – 1999

1997

 

Nørrebronx

2004 – 2014

1997

11. september

Øresunds Kollegiets Fodboldklub (ØKF nr. 1)

1998 – (2012)

1997

19. december

FC Vesterbro Alliancen

2000 -

 

 

AC Frederiksberg (AC Frederiksberg nr. 1)

1998

1998

 

Real Copenhagen Airport (Real Copenhagen nr. 1)

1999 – 2001

1998

5. september

Amager FF

1999 -

1998

9. september

Nordsjællands Boldklub 99 (NB 99)

2016 -

1998

10. september

Østerbro Idræts Forening

1999 -

1998

10. oktober

Studentersettlementets Boldklub (SSB)

2001 -

 

 

Amager FC

1999 – 2002

 

 

FC Tre Falke

1999 – 2000

1999

 

Fodboldsammenslutningen Øresund (FS Øresund)

2000 – 2003

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i KBU/DBU København

 

 

Copenhagen Juniors (Cop. Juniors)

2000 - 2004

2000

23. februar

Frederiksberg Alliancen af 2000 (FA 2000)

2000 -

2000

7. November

Sønderbro Fight

(2001) -

2001

 

Fodboldsammenslutningen Amager (FS Amager)

2001 – 2005

2001

 

FC Tetova

2001 – 2004

2001

1. januar

FC Nyhavn

2003 -

2002

 

Nordvest

2002

2002

20. januar

Argon Fodboldklub

2018 -

2002

 

Amager Alliancen

2002 – 2005

2002

 

Amager United

2003 – 2007

2002

 

Frederiksberg Vanløse København (FV København)

2002 – 2004

2002

1. September

FC Skulls

2005 – 2008

2002

5. oktober

FC Internazionale

2003 – (2006)

2002

25. oktober

FC Spark

2004 - 2014

2002

30. oktober

Thai Sports Verein

2003 – 2007

2002

15. november

Banjul United

2003 - 2005

2002

13. december

FC Damsø

(2004) -

 

 

Fodboldklub Pain

2003

2003

15. januar

Olympia Århus København (Olympia ÅK)

2003 – 2015

2003

30. januar

Boldklubben Royal

2003 – 2012

2003

20. februar

Rymarks Vænge Boldklub af 2003 (RB 03)

2003 – 2014

2003

1. marts

Real Copenhagen (Real Copenhagen nr. 2)

2003 -

2003

 

FC Charles

2004 - 05

2003

20. september

Boca Seniors

2004 – 2006

2003

1. december

FC Pharma

2004 – 2014

2004

 

FC Hattrick

2007 – 2010

 

 

Herluf Boldklub

2005 – 2005

2004

1. august

Danish African Soccer Association (DASAC)

2005 – 2014

2004

26. september

Latin-Amerikansk United (LA United)

2005

2004

28. oktober

Dragør FF

2005 – 2006

2004

29. oktober

Tårnby Fodbold Forening (FF)

2005 -

2004

1. november

Reservatet Idrætsforening

2005

2004

1. november

Star Fodbold Forening (FF)

2005 – 2007

2004

14. november

Dynamo 05

2005 – 2014

2004

16. November

Club Wovern

2005 - 2010

2004

18. november

Boldklubben Hattrick 04

2005 – 2010

2004

23. november

Exercitus for Christ København

2005 – (2011)

2005

26. januar

FC Sydhavnen (Sydhavnen nr. 1)

2005 – (2017)

2005

1. juli

AC Frederiksberg (AC Frederiksberg nr. 2)

2005 – 2010

2005

1. oktober

Cand. Merc. Jurnited (CM Jurnited)

2006 – 2012

2005

1. oktober

Copenhagen Zebras (Cop. Zebras)

2006 -

2005

24. oktober

Idrætsforeningen Gentofte 05 (IF Gentofte 05)

2006 – 2016

2005

1. november

FC Sporting Class

2006 – 2008

2005

24. november

Foreningen for Flere Dongs Kralupy Copenhagen

2006 – 2011

2005

25. december

Tyrkisk Kultur Center (TKC)

2011 – 2016

2006

 

Amager (Amager nr. 1)

2006 – 2007

2006

1. marts

Dynamo FC

2008 - 2014

2006

30. marts

Copenhagen Business School Sport Fodbold (CBS)

2007 -

2006

1. juni

FC Siv

2017 -

2006

15. august

Team Semler

2007 – 2008

2006

1. September

Boldklubben Unido

2007

2006

1. oktober

FC du Nord

2007 – (2008)

2006

1. oktober

Sunred Beach

2007 -

2006

26. oktober

1 way Inc

2007 – (2008)

2007

 

Fælled Boldklub

2009 – 2010

2007

1. marts

Rigspolitiets IF (RPIF)

2018 - 

2007

1. juni

FC Morgan

2008

2007

5. september

Lokomotiv Alliance Orange (Lokomotiv nr. 1)

2008 – 2012

2007

19. september

Nørrebro Fodboldklub (Nørrebro Fk)

(2008) – 2009

2007

26. september

Søde Stjerne

2008 – 2018

2007

1. oktober

Den Jyske Fodbold Alliance (DJA)

2008 – 2017

2008

1. februar

Dynamo 08

2010 – 2018

2008

1. februar

HP International

2010 – 2015

2008

13. februar

Nørrebro United

2008 -

2008

21. februar

Soccerplayers Idrætsforening

2008 - 2009

2008

8. juni

FC Amouhlal

2009 – 2017

2008

 

FC Amager

2008 – 2009

2008

28. august

Amager Boldklub Tårnby (AB Tårnby)

2009 -

2008

6. september

Hajduks Sportslige Urbaniserede Legionærer (SPuL)

2009 -

2008

1. oktober

FC Amara

2009 – 2011

2008

1. oktober

Kurdisk FC (KFC)

2009

2008

10. oktober

Boldklubben af 2009 (B 09)

2009 – 2013

2008

29. oktober

Sunday FC

2009 – 2011

2008

13. november

Mit Yndlingshold (MY)

2009 – 2018

2008

1. december

Wadani Boldklub

2009 – 2014

2008

6. december

Club Garmik 2008

2009 – 2010

2008

10. december

EKJ Polyt

2009 – 2017

2009

 

Nørrebro United (NBU) Grønne Stjerne

2009 –(2010)

 

 

FC Vesterbro

2009

2009

 

1 way Fodbold Forening (FF)

(2009) – (2016)

2009

30. januar

Fodbold for Venner (FFV)

2011 – 2019

2009

20. februar

FC Sporting

2009

2009

11. marts

Stationsbyen Vestegnen 2009 (SBV 09)

2010 – 2015

2009

1. september

Los Broncanos

2010

2009

1. september

De Udvalgtes Fodboldklub (DUF)

2010 – 2013

2009

19. september

Super Heroes Youth (SHY)

2012 – 2015

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i DBU København

 

 

Homeboys

2010 – 2012

2010

 

For Christ Udfordringen

(2019) -

2010

22. februar

IBP United (IBP nr. 1)

2011 – (2015)

2010

22. marts

Hellerup Sports-Venner (HSV)

2010 – 2014

2010

7. maj

Boldklubben af 2010 (BK 10)

2010 -

2010

20. oktober

Jydekompagniet

2010

2010

24. oktober

Olympic Amager Kultur og Idræts Forening

2011 -

2010

30. oktober

AC Iben

2011 -

2010

8. December

FC Saget

2016 -

2011

 

Lukretiavej (LKV)

2011 - 2013

2011

 

FC Secilmis

2012

2011

 

Sydamager

2011

2011

1. marts

FC Babylon

2011 -

2011

18. april

FC Papegøjernes Idrætsforening

2011 – 2017

2011

2. maj

Aakanden Gymnastik Forening

2013 -

2011

18. maj

Olympiakos København

2011 -

2011

18. maj

Real l’Hôpital

2012 -

2011

 

Los Amigos/LA 12

2011 -

2011

30. September

Copenhagen Youth FC (CPH Youth)

2013 – 2018

2011

1. november

Sporting Skovsnegl

2014 – 2017

2011

6. november

Arctos

2012 -

2011

12. december

Brødrene Idrætsforening

2013 – 2014

2012

 

Boldklubben Sjoller

2012 – 2015

 

 

FC Thors

2012 – 2015

2012

 

Vesterbro Ungdomsgård

2012

2012

8. januar

FC Randoms

2012 -

2012

12. januar

Nord Vest Herman Fodboldklub

2012 -

2012

1. februar

FC Newborn

2012 -

2012

14. februar

Deportivo Cobayas

2013 -

2012

21. februar

Upload 18

2013 – 2016

2012

25. marts

Boldklub Slagge

2012 -

2012

24. april

Deportivo Montecristo

2013 – 2018

2012

22. maj

Nandrup Club de Futbal (NFC)

2012 -

2012

22. maj

Boldklubben Ryparken (Ryparken nr. 1)

2014 – 2015

 

 

Abdalas Drenge

2012 -

2012

 

Amager (Amager nr. 2)

2012

 

 

Copenhagen (CPH +)

2012

2012

 

Dyssegård

2012

 

 

Enghave

2012

2012

 

FDC

2012

 

 

FIB Futsal

2012 – 2013

2012

 

Hvidbane

2012

2012

 

København Futsal

(2012) -

2012

 

NB Street

2012

 

 

AC Tigers

2012

2012

 

UEFA Lona

2012

2012

1. august

Metropol Idrætsforening

2013 – 2016

2012

20. august

Ørestad Idrætsforening

2013 -

2012

19. september

FC Ø

2013 – 2018

2012

1. oktober

FK Badebold

2014 - 19

2012

14. november

Fojbol Klub 6k (FK6k)

2013 - 2020

2012

28. november

Sydsiden Idrætsforening

2013 – 2016

2012

6. december

Alken Ry United (Alkenry)

2014 -

2012

28. december

Boldklubben Absalon

2013 – 2017

 

 

FC Balotelli

2013

 

 

Fandango Fodboldklub

2013 - 2014

 

 

FC Machos

2013

2013

 

Øresund Klub Fodbold (ØKF nr. 2)

(2013) -

2013

27. januar

Kanariefuglenes FC

2013 - 2017

2013

1. februar

Soccers by Choice

2013

2013

5. marts

Deaf Futsal Team

2003 – 2019

2013

27. marts

Lindevang Idrætsforening

2015

2013

1. april

Athletic Amager

2014 - 2015

2013

23. maj

AC Academics

2013 – 2019

2013

august

Akademiet Fodbold Fulton

2013 -

2013

26. november

Zahle Zebras

2014 -

2013

30. november

Kongens Calcio

2014 – 2015

2014

 

Copenhagen Beach Soccer Club (CPH Beach Soccer)

2016 -

2014

 

Fodbold Alliancen København (FA København)

2014 – 2015

2014

 

Street Society

2015 – 2019

2014

1 . januar

Uganda Danish Cranes (Uganda Cranes)

2016 -

2014

10. januar

Phoenecia FC

2014

2014

18. marts

Minhaj Ungdom (MU)

2020 -

2014

1. maj

Nøddealliancen

2014 -

2014

15. maj

CSKA Amager

2014 – 2018

2014

16. maj

Hard Boiled Eggs (HBE)

2014 -

2014

20. maj

FC Cross Road

2014 – 2015

2014

 

Futsal Project

2014 – 2017

2014

14. august

Copenfalster FF

2019 -

2014

4. september

Boldklubben Lokomotiv (Lokomotiv nr. 2)

2014 – 2017

2014

20. september

Klub 14

2015 -

2014

5. November

AC Copenhagen Calcio (Cop. Calcio)

2015 -

2014

6. november

FC Hermanos

2015 -

2014

21. november

Dinamo Hafnia

2015 – 2016

2015

28. februar

Copenhagen Hurricanes (Cop. Hurricanes)

2015

2015

1. marts

Dynamo Søndermarken

2016 – 2017

2015

31. marts

Ludo

2015 - 2020

2015

12. april

Slagslunde Ganløse i Byen (SGIB)

2015 – 2018

2015

22. april

Copenhagen Cannons

2020 -

2015

 

FC Græsrødderne

2015 -

2015

1. august

Team 2. Sal

2016 -

2015

21. oktober

FCA 92

2016 – (2016)

2015

22. November

Sport København

2017

2015

24. November

Novemberinitiativet (NI)

2016 -

2015

30. November

FC Soccersisters

2016 -

2015

14. december

Nørrebro Fodbold Forening (Nørrebro FF)

2016 -

2016

4. januar

Byens Baglår

2016 - 19

2016

3. februar

IBP United (IBP nr. 2)

2016

2016

16. marts

Boldklubben Beatum

2017 -

2016

22. marts

FC Sukkerbold

2016 -

2016

1. april

Medicinernes Boldklub

2016 -

2016

18. april

Ålenes Fodbold Forening

2016 - 2017

2016

4. maj

FC Berati

2016 -

2016

30. juni

JB Futsal

2018 -

2016

1. september

Friday

2017 -

2016

26. oktober

Sports Club Amager (SC Amager)

(2016) -

2016

10. november

Egedal Boldklub

2017 -

2016

1. december

Shipping Union Copenhagen Business School (CBS)

2016 – 2017

2016

15. december

FC Bold og Lajs

2017 – 2018

2017

 

AC Sorana

(2017) – 2018

2017

17. april

FC Nordhavn

2017 -

2017

25. april

Kalas Idrætsforening

2017 -

2017

18. maj

One Team

2019 -

2017

30. maj

Ratas de Valores

2017 – (2017)

2017

30. maj

Unigadores Sports Club

(2017) -

2017

5. juni

Gentofte Fodbold Akademi (Gentofte FA)

2017 – 2018

2017

 

A 27

2017 -

2017

18. September

Boldklub Sommersol

2018 -

2017

7. november

FC ESPM

2018 -

2017

10. November

Team Wessel

2018

2017

26. November

FC Silenus

2019 -

2018

1. januar

Fodboldholdet Sat Af (FH Sat af)

2018 -

2018

9. januar

United 2900

2018 -

2018

24. januar

Boldklubben Frederiksholm Sydhavnen (nr. 2)

2018 -

2018

1. april

Laddersfield Town

2018 -

2018

16. april

Sunshine FC (nr. 1)

2018 - 2020

2018

30. maj

FC Breeze

2018 -

2018

 

Amager Elite

2018 -

2018

28. november

Amandas Sønner

2019 -

2019

1. januar

JB Futsal Gentofte

2019

2019

10. januar

Dankurd Idrætsforening

2019 -

2019

29. marts

Polyteknisk FC

2020 -

2019

1. juni

Sporting 43

2019 -

2019

19. juni

Tsunami FC

2019 -

2019

 

Futsal Gentofte

2019 -

2019

1. september

Teatro Kapital 2019

2020 -

2019

12. september

FC Ryparken (Ryparken nr. 2)

(2020) -

Stiftet

stiftelsesdato

navn

med i DBU København

 

(2020)

FC Sunshine (nr. 2)

(2020) -

2020

15. april

Reunion IF

2020 -