Frivillighedsturen 2026: Forkæl jeres frivillige med fed fodboldweekend
Hvad gør I for at takke jeres frivillige for deres enorme indsats? Hvis svaret er "ikke nok", så send dem afsted på DBU Københavns Frivillighedstur til Tyskland fra 19.-20 september.
Et af årets højdepunkter for os her i DBU København er, når vi samler en gruppe af hovedstadens frivillige og tager på fodboldtur.
I år ligger Frivillighedsturen d. 19.-20. september, og den går igen-igen til Tyskland, hvor vi skal se fodbold, spise schnitzel og have viel spaß. Den præcise destination er ikke fastlagt, men sæt krydset, og begynd også gerne at melde jeres frivillige til.
Fordi DBU København giver et tilskud til turen, koster en billet kun 2.000 kr. En lav pris for at vise jeres frivillige, at de er værdsat – og motivere dem til at tage endnu en tørn for fællesskabet.
Og apropos fællesskabet så er det endnu en grund til at sende jeres frivillige afsted. De vender nemlig hjem med et stærkere netværk og nye sparringspartnere i andre klubber.
Lad os få fyldt bussen, så vi kan få endnu en fed fodboldweekend syd for grænsen!
Frivillighedsturen 2026
Tid: 19.-20. september. Afgang lørdag morgen og retur søndag aften
Destination: By i Tyskland
Inkluderet i prisen:
- Transport med bus
- Overnatning på hotel (tillæg for enkeltværelse: 500 kr. Kontakt dimo@dbukoebenhavn.dk, hvis dette ønskes)
- Fodbold: En kamp på højeste niveau og en breddekamp
- Forplejning (tre måltider lørdag og to søndag)
Tilmelding: KLIK HER