Unik mulighed for københavnerklubber: Møde med kommunen om faciliteter
DBU København og Københavns Kommunes Kultur- og Fritidsforvaltning vil gerne styrke samarbejdet med klubberne om byens fodboldfaciliteter. Kom til møde 8. januar i Østerbrohuset.
Torsdag d. 8. januar får klubber i Københavns Kommune en unik mulighed for at få indsigt i kommunens arbejde med fodboldens fysiske rammer.
Her har to såkaldte bydelsledere, Alexander Karl Lehmann og Thomas Hedegaard Bøgh, takket ja til at komme og fortælle om deres arbejde i Kultur- og Fritidsforvaltningen.
Mødet handler grundlæggende om at styrke samarbejdet mellem kommunen og fodboldklubberne, og her er nogle af de emner, I kan se frem til at blive klogere på:
- Én indgang til lokalområdet for klubberne: Hvem kontakter I, hvis lyset går ud, eller der mangler vand i omklædningsrummene?
- Brugerråd: Hvad er det, og hvad kan klubberne bruge dem til?
- Puljer: Hvad kan søges af hvem og hvornår?
- Plan for modernisering: Hvilke konkrete tiltag har kommunen i støbeskeen - i forhold til både kunstgræs og øvrige faciliteter?
Alle klubber i Københavns Kommune har mulighed for at deltage i mødet, og der er ikke loft på antallet af deltagere fra hver klub. Vi skal dog bede jer om at tilmelde jer:
Vi håber, at mange af jer vil møde op, så vi kan spille hinanden stærke i forhold til at skabe gode fysiske rammer for fodbolden i København.
DATO: Torsdag d. 8. januar 2026
TID: Kl. 16.00-18.00
STED: Østerbrohuset, Århusgade 103 - lokalet på 1. sal
ARRANGØRER: DBU København og Københavns Kommunes Kultur- og Fritidsforvaltning