MENU

Lodtrækning til Ungdomspokalen

DBU København har trukket lod til 5. runde af Ungdomspokalen for U16, U17 og U19 Drenge. Kampene spilles til foråret.

Der er trukket lod til Ungdomspokalen for U16, U17 og U19 Drenge. 

DBU København har fredag trukket lod til 5. runde af Ungdomspokalen for U16, U17 og U19 Drenge. Runden skal afvikles i april 2017.

4. runde af U19 Drenge pokalturneringen var en hård omgang for hold udenfor Liga og Divisionen, men på trods af hård modstand ”overlevede” de to Øst 1-hold fra Vanløse IF og Slagelse B&I, og var med i lodtrækningen til 5. runde. Her magede lodtrækningen det således, at Vanløse IF møder FC København og Slagelse møder Hvidovre IF.

Der var også lodtrækning til 5. runde  for U17 Drengene og her mangler der stadig at blive afviklet nogle kampe i 4. runde, men interessant bliver det om Bk. Frem – som sidste tilbageblevne Øst-hold – også er at finde i forårets 5. runde, når de den 30. november 2016 møder HIK.

Lodtrækningerne faldt således ud:

U19 Drenge
Vanløse IF (Øst 1) – FC København (Liga)
B93 (Division) – FC Nordsjælland (Liga)
Slagelse B&I (Øst 1) – Hvidovre IF (Division)
HB Køge (Division) Brøndbyernes IF (Liga)

5. runde afvikles i afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

U17 Drenge
Hvidovre IF (Division) – B93 (Division)
Næstved (Division) – AB (Division)
FC Roskilde (Division) – Lyngby Bk. / FC København (Liga)
HB Køge ((Division) / FC Nordsjælland (Liga) – Bk. Frem (Øst 1) / HIK (Division)

5. runde afvikles i afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

U16 Drenge
Herlev IF (1) – Dianalund (1)
B1903 (M) – Bk. Frem (Øst)
Ølstykke FC (1) – Holbæk B&I (Øst)
HIK (M) – BSF (Øst)

4. runde skal afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

Lavest rangerede hold har hjemmebane – ingen seedninger.
Bemærk at ifb. med pokalkampe skal hjemmeholdet på spilledagen senest kl. 00:00 indtaste kampens resultat.
Hvis dette ikke er tilfældet vil hjemmeholdet almindeligvis blive taberdømt og idømt bøde. Resultatet fastsættes til 0-3.


DBU København har fredag trukket lod til 5. runde af Ungdomspokalen for U16, U17 og U19 Drenge.
Runden skal afvikles i april 2017.

4. runde af U19 Drenge pokalturneringen var en hård omgang for hold udenfor Liga og Divisionen, men på trods af hård modstand ”overlevede” de to Øst 1-hold fra Vanløse IF og Slagelse B&I og var med i lodtrækningen til 5. runde.
Her magede lodtrækningen det således at Vanløse IF møder FC København og Slagelse møder Hvidovre IF.

Der var også lodtrækning til 5. runde  for U17 Drengene og her mangler der stadig at blive afviklet nogle kampe i 4. runde, men interessant bliver det om Bk. Frem – som sidste tilbageblevne Øst-hold – også er at finde i forårets 5. runde når de den 30. november 2016 møder HIK.

Lodtrækningerne faldt således ud:

U19 Drenge
Vanløse IF (Øst 1) – FC København (Liga)
B93 (Division) – FC Nordsjælland (Liga)
Slagelse B&I (Øst 1) – Hvidovre IF (Division)
HB Køge (Division) Brøndbyernes IF (Liga)

5. runde afvikles i afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

U17 Drenge
Hvidovre IF (Division) – B93 (Division)
Næstved (Division) – AB (Division)
FC Roskilde (Division) – Lyngby Bk. / FC København (Liga)
HB Køge ((Division) / FC Nordsjælland (Liga) – Bk. Frem (Øst 1) / HIK (Division)

5. runde afvikles i afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

U16 Drenge
Herlev IF (1) – Dianalund (1)
B1903 (M) – Bk. Frem (Øst)
Ølstykke FC (1) – Holbæk B&I (Øst)
HIK (M) – BSF (Øst)

4. runde skal afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

DBU København har fredag trukket lod til 5. runde af Ungdomspokalen for U16, U17 og U19 Drenge.
Runden skal afvikles i april 2017.

4. runde af U19 Drenge pokalturneringen var en hård omgang for hold udenfor Liga og Divisionen, men på trods af hård modstand ”overlevede” de to Øst 1-hold fra Vanløse IF og Slagelse B&I og var med i lodtrækningen til 5. runde.
Her magede lodtrækningen det således at Vanløse IF møder FC København og Slagelse møder Hvidovre IF.

Der var også lodtrækning til 5. runde  for U17 Drengene og her mangler der stadig at blive afviklet nogle kampe i 4. runde, men interessant bliver det om Bk. Frem – som sidste tilbageblevne Øst-hold – også er at finde i forårets 5. runde når de den 30. november 2016 møder HIK.

Lodtrækningerne faldt således ud:

U19 Drenge
Vanløse IF (Øst 1) – FC København (Liga)
B93 (Division) – FC Nordsjælland (Liga)
Slagelse B&I (Øst 1) – Hvidovre IF (Division)
HB Køge (Division) Brøndbyernes IF (Liga)

5. runde afvikles i afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

U17 Drenge
Hvidovre IF (Division) – B93 (Division)
Næstved (Division) – AB (Division)
FC Roskilde (Division) – Lyngby Bk. / FC København (Liga)
HB Køge ((Division) / FC Nordsjælland (Liga) – Bk. Frem (Øst 1) / HIK (Division)

5. runde afvikles i afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

U16 Drenge
Herlev IF (1) – Dianalund (1)
B1903 (M) – Bk. Frem (Øst)
Ølstykke FC (1) – Holbæk B&I (Øst)
HIK (M) – BSF (Øst)

4. runde skal afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

DBU København har fredag trukket lod til 5. runde af Ungdomspokalen for U16, U17 og U19 Drenge.
Runden skal afvikles i april 2017.

4. runde af U19 Drenge pokalturneringen var en hård omgang for hold udenfor Liga og Divisionen, men på trods af hård modstand ”overlevede” de to Øst 1-hold fra Vanløse IF og Slagelse B&I og var med i lodtrækningen til 5. runde.
Her magede lodtrækningen det således at Vanløse IF møder FC København og Slagelse møder Hvidovre IF.

Der var også lodtrækning til 5. runde  for U17 Drengene og her mangler der stadig at blive afviklet nogle kampe i 4. runde, men interessant bliver det om Bk. Frem – som sidste tilbageblevne Øst-hold – også er at finde i forårets 5. runde når de den 30. november 2016 møder HIK.

Lodtrækningerne faldt således ud:

U19 Drenge
Vanløse IF (Øst 1) – FC København (Liga)
B93 (Division) – FC Nordsjælland (Liga)
Slagelse B&I (Øst 1) – Hvidovre IF (Division)
HB Køge (Division) Brøndbyernes IF (Liga)

5. runde afvikles i afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

U17 Drenge
Hvidovre IF (Division) – B93 (Division)
Næstved (Division) – AB (Division)
FC Roskilde (Division) – Lyngby Bk. / FC København (Liga)
HB Køge ((Division) / FC Nordsjælland (Liga) – Bk. Frem (Øst 1) / HIK (Division)

5. runde afvikles i afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

U16 Drenge
Herlev IF (1) – Dianalund (1)
B1903 (M) – Bk. Frem (Øst)
Ølstykke FC (1) – Holbæk B&I (Øst)
HIK (M) – BSF (Øst)

4. runde skal afvikles i perioden 24. - 27. april 2017.

Log ind