Sølvemblem DBU København
DBU Københavns sølv-emblem uddeles til personer, som har udført et betydningsfuldt arbejde for den københavnske fodbold, under DBU København, igennem en længere årrække.
Vejledende betingelser for at komme i betragtning til DBU Københavns sølv-emblem:
- Man skal mindst have opfyldt to ud af følgende arbejdsforløb:
- a) minimum 20 år i klub-udvalg
- b) minimum 15 år i klub-bestyrelse
- c) minimum 12 år i DBU København-udvalg
- d) minimum 8 år i DBU København-bestyrelse
Ansøgningen skal være indsendt og underskrevet af:
a) minimum 3 klub-bestyrelsesmedlemmer, hvoraf den ene skal være formanden eller dennes stedfortræder eller
b) minimum 5 DBU København bestyrelsesmedlemmer, hvoraf den
ene skal være formanden eller dennes stedfortræder.
MODTAGERE AF DBU KØBENHAVNS SØLVEMBLEM
2019 | Martin Norden | Hakoah |
2018 | Hans Chr. Jacobsen | HB |
2016 | Niels Nielsen | Hvidovre IF |
2015 | Frank Hammerum | BK Union |
2014 | Tom Gudmandsen | Skovshoved IF |
2014 | Jens Jørgensen | AB Tårnby |
2014 | Frank Grimstad | AB Tårnby |
2012 | Morten Jacobsen | HB |
2011 | Carsten Ankerdal Kurt Pedersen |
KFUM Viktoria |
2010 | Finn Holm John Mikkelsen |
Valby Boldklub FA 2000 |
2009 | Jørgen Andersen Nour Eddine Raida Jan Busk |
FB Sundby Bk. FA 2000 |
2005 | Finn Ryberg Henrik Lindholm Jørgen Norsker Jørgen Ritnagel |
Brønshøj B 93 B 93 B 93 |
2004 | Ole B. Hansen | Fremad Valby |
2003 | Christian Kofoed Henrik Ravnild Jan Carlsen Niels Hviid Steen B. Hansen |
KBUs bestyrelse KBUs bestyrelse KFD Hekla Fremad Valby |
2002 | Finn Hansen | HB |
2001 | Jørn König Fritz Klingenberg Niels Lau Nielsen Bent Christensen Hans Chr. Weltz |
HIK Viktoria Viktoria Rødovre Vestia |
2000 | Finn Jensen Arne Frits Jensen Torben H. Andersen Sten Mau Mogens Jørgensen Henrik Danielsen Leo Lindquist |
B 1950 Dalgas Dalgas Dalgas Skjold Union Union |
1999 | Alan Melchior Morten Margolinsky |
Hakoeh Hakoeh |
1998 | Jean F. Lindhardsen | SIK Fight |
1997 | Lasse Carlsson | Bispebjerg |
1996 | Vagn Christensen Kurt Nielsen Steen Christensen Thorkild Christiansen |
KFUM Bispebjerg Ryvang B 1908 |
1995 | John Larsen Jørgen Silcowitz Søren Bannow Petersen Ole Christensen |
KFB KFB Ryvang Stefan |
1994 | Ole Nygaard Jan Johansen Hugo Rasmussen Henri Mortensen |
KFB KFB Husum Rødovre |
1993 | Egon Østbjerg Arne Nicolaisen |
Fremad Amager Heimdal |
1992 | Erik Dyhr Andersen Leif "Foler" Olsen Gorm Jørgensen |
Hekla HB KB |
1989 | Per Clemensen Frank Hansen Finn Juel Larsen Jørgen Duvander |
B1908 B1908 B1908 Stefan |
1988 | Jørgen H. Schrøder | Standard |
1987 | Svend Kristensen Palle Plambech John Andersen Henrik Kristensen Knud Andersen Leif Bjørkmann Svend Aage Jensen |
Tårnby Valby 1912 Valby 1912 Fremad Amager Fremad Amager Hellas HVI |
1986 | Herbert Jensen Louis Jensen Børge Mossfeldt Kurt Anthonsen Bent Jensen |
Kastrup Dalgas Frem Hvidovre Hvidovre |
1985 | Frank Andersen Palle Knudsen Svend Mathiasen Kurt Olsson |
B 1950 Fremad Amager Fremad Amager FB |
1984 | Herluf Nielsen Elvin Sabinsky Aage Christensen |
Fremad Valby Husum KBUs sekretær |
1983 | Knud Apitz Knud Stevns Jensen Jørgen Jørgensen Viggo Petersen Holger Schrøder Claus Bjarnholt |
Standard B 1908 B 1908 B 1908 B 1908 Fremad amager |
1982 | Mogens Benthien Egon Nielsen Preben Weidemann |
SIF Dragør KFUM |
1981 | Egon Andersen Thorvald Bøtker |
B 1903 CIK |
1980 | Holger Petersen | Kastrup |
1979 | Jørgen Pind Erik Hansen John. Rasmussen Gerhard Henriksen Poul Greve Olsen |
Hekla Fremad Amager Fremad Valby Fremad Valby Fremad Valby |
1978 | Erik Hansen Børge Jensen Sv. Frederiksen Verner Christensen Børge Groos Leo Helge Torben Mogensen |
KB KB Frem B 93 Frederiksholm KFD GVI |
1977 | Paul Johansson | Brønshøj |
1976 | Børge Kramer Oscar Bärentsen |
Hellas Sundby KFUM |
1975 | Ib Nygaard | Sylvia |
1974 | Ammon Christensen Bjørn Christoffersen Kjeld Hjorth Gunnar Petersen |
Fremad Amager Bispebjerg Skjold Skjold |
1973 | Willy Kronvold Knud Hansen Poul Holmkrist |
Stefan Rødovre Rødovre |
1972 | Leo Andersen Ronald Haasum Svend Andersen Poul Kold Larsen Sv. Mainer Jensen |
Valby 1912 Valby 1912 Sundby HB Dalgas |
1971 | Sv. Aage Jensen Egon Frederik Erling Bidsted |
VIF Olympia GVI |
1970 | Poul Maribo Børge Olsen John Samuelsen Verner Steffensen |
B 1950 Tårnby Viktoria Brønshøj |
1969 | Arne V. Jørgensen Børge Christensen Arne Uhde Nielsen Sv. Christiansen Ove Larsen |
Kastrup B 93 KFUM KB KB |
1968 | Helge Jeppesen Orla Juul Nielsen |
Fremad Amager B 1908 |
1967 | Anders Hansen Kjeld Hansen Chr. Jørgensen Erling Christensen |
FB FB Rødovre Rødovre |
1966 | Sv. Aage Hansen Hans Rasmussen Kaj Rønde Kaj Nielsen Viggo de la Motte Gunnar Andersen Erik Nielsen Terkel Thøgersen Leif Knudsen |
Hero Fremad Amager Fremad Amager Frederiksholm Politiet Hellas HB Hellas Frem |
1965 |
Kaj Rådberg
|
Skjold Skjold |